Magiczna Noc Muzeów - wychowankowie internatu z wizytą w Zamku w Baranowie Sandomierskim!
- Kategoria: Aktualności
W sobotni wieczór, 16 maja 2026 r., wychowankowie naszego internatu wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu – Nocy Muzeów w Zamku w Baranowie Sandomierskim. Ta niezwykła podróż w czasie rozpoczęła się od wielkich emocji na zamkowym dziedzińcu, gdzie młodzież wzięła udział w tradycyjnych zabawach szlacheckich. Największą atrakcją okazał się turniej strzelania z łuku.
Po dworskich zabawach przyszedł czas na spotkanie z historią. Wychowankowie udali się na zwiedzanie zamku, którego historia sięga końca XVI wieku. Przewodnik w niezwykle ciekawy sposób przybliżył uczestnikom wycieczki tajemnice Zespołu Zamkowo-Parkowego w Baranowie Sandomierskim. Podziwiając architekturę tej perły polskiego renesansu, nazywanej „Małym Wawelem”, młodzież poznała fascynującą historię rodów Leszczyńskich, Lubomirskich czy Krasickich, którzy przez stulecia kształtowali tożsamość kulturową naszych ziem. Biorąc udział w tym wydarzeniu, wychowankowie internatu mogli bezpośrednio dotknąć lokalnej historii i lepiej zrozumieć tradycje, które do dziś budują tożsamość mieszkańców Podkarpacia.
Wyczekiwanym punktem programu było jednak wyjątkowe, nocne zwiedzanie zamku i parku. Trzymając w dłoniach płonące pochodnie, uczestnicy wycieczki ruszyli na nastrojowy spacer po zamkowych ogrodach i parku. Blask ognia rozświetlający historyczne mury stworzył niezapomnianą, bajkową atmosferę. Ta pełna wrażeń nocna lekcja historii na długo pozostanie w naszej pamięci.
Wycieczkę zorganizowały: pani kierownik internatu Małgorzata Frączek, pani YuliiaVitkova i pani Kornelia Kupiec.












