W dniu 22 maja 2026 r. 40 uczniów naszej szkoły wzięło udział w pokazach z fizyki zorganizowanych przez Politechnikę Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza oraz Instytut Fizyki UMCS w Lublinie.
Program pokazów obejmował cztery bloki tematyczne: „Magia fizyki”, „Od fizyki do muzyki”, „Temperatura rządzi światem” oraz „Zasady zachowania”. Podczas spotkania zaprezentowane zostały zarówno doświadczenia trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych oraz takie, które uczniowie mogą przeprowadzić samodzielnie w domu. Wykładowcy powyższych uczelni którzy wykonywali doświadczenia, wyjaśniali zagadnienia związane z różnymi prawami fizyki w prosty i przystępny sposób. Niejednokrotnie nie zabrakło przy tym sporej dawki humoru. Taka forma przekazywania wiedzy bardzo przypadła uczestnikom do gustu, czego wyrazem były wielokrotne gromkie brawa.
Pokazy udowodniły, że fizyka to nie tylko wzory i obliczenia, ale także fascynujące zjawiska, które można obserwować na co dzień. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania oraz uczestniczyli w wybranych eksperymentach. Dla uczestników tego wydarzenia był to owocny czas, wzbogacili swoją wiedzę, która będzie przydatna w czasie dalszej nauki, a także pozwoli im lepiej zrozumieć otaczający świat.
Atrakcją wyjazdu do Rzeszowa była chwila relaksu w „Fabryce Smaku”. Grając w bilard uczniowie dostrzegli prawa fizyki związane z zasadą zachowania pędu i energii oraz prawo odbicia. Kątem oka zerkali na nauczyciela fizyki, który wyjaśniał im kluczowe zjawiska, podkreślając, że prawo odbicia jest spełnione nie tylko dla fal. Kula bilardowa też odbija się od bandy stołu pod takim samym kątem, pod jakim w nią uderza. Dlatego sam fakt, że światło podlega prawu odbicia, nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, że jest ono falą.












