
„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” /Konfucjusz/
W dniach 22-23 marca 2024 r. w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku po raz piąty odbył się finał ogólnopolski Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości.
W zawodach wzięło udział 76 uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Organizatorem olimpiady był Polski Związek Wynalazców i Racjonalizatorów przy współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Urzędem Patentowym RP.
Olimpiada ma charakter naukowo – techniczny i jej celem jest zainteresowanie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych tematyką innowacyjności, nabyciem praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych, aktywizacją twórczego myślenia oraz edukacją o charakterze badawczym, usprawniającym, konstrukcyjnym bądź technologicznym. Efektem takich działań jest zachęcenie uczestników Olimpiady do podejmowania samodzielnych działań o charakterze proinnowacyjnym, jak i również poszerzenie ich wiedzy.
Eliminacje szkolne i okręgowe wyłoniły 76 finalistów szczebla ogólnopolskiego z całej Polski, którzy wyróżnili się bardzo dużą wiedzą i przygotowaniem. Wśród nich znaleźli się uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej, którzy z powodzeniem startują w różnego rodzaju zmaganiach związanych z wynalazczością i innowacyjnością.
Pierwsze kroki w finale i zmagania naukowe uczestników odbyły się elektronicznie, poprzez wypełnienie testu na platformie. II etap rozpoczął się dnia 22 kwietnia br., w formie pisemnej, w hali sportowej Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej Na zakończenie dnia uczestnicy wzięli udział w wycieczce do Armatura Kraków S.A. Zakład Produkcyjny w Nisku. Drugiego dnia uczniowie uczestniczyli w części ustnej olimpiady. Na pierwszym miejscu uplasował się Mikołaj Pękala, drugie miejsce zajęła Iga Posturzyńska, zaś trzecie Bartłomiej Wojak. Finaliści i laureaci Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości uzyskali zwolnienie z etapu pisemnego egzaminu zawodowego oraz mogą starać się o indeksy na wybrane wydziały renomowanych uczelni w Polsce poza procedurą rekrutacyjną.
Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku zdobyli następujące tytuły:
Bartosz Zięba, klasa 5A, laureat
Jakub Pelic, klasa 5A, finalista
Sebastian Kolański, klasa 5A, finalista
W uroczystym podsumowaniu i wręczeniu nagród zwycięzcom, laureatom i finalistom Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości uczestniczyli: Poseł na Sejm RP Rafał Weber, Wiceprezes Urzędu Patentowego w Warszawie Pan Piotr Zakrzewski, Kierownik Oddziału Jakości i Zarządzania Edukacją w Tarnobrzegu Pan Dariusz Bździkot, Starosta Niżański Robert Bednarz, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, Prezydent Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów Stanisław Janowczyk, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Olimpiad, Wiceprezydent Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów Zbigniew Matuszczak, Dziekan Wydziału Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli Pan Andrzej Trytek, Prezes SOLBET Stalowa Wola Pan Ryszard Zając, Dyrektor Rejonu Energetycznego PGE Dystrybucja S.A. Stalowa Wola Pan Czesław Frączek, Elżbieta i Tomasz Wróbel – Zakład Stolarski w Wólce Tanewskiej, Judzien B i Angelika Pakos z koreańskiej firmy SK NEXILIS oraz Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nisku Pan ppłk Tomasz Mazur, Dowódca 3-go Batalionu Inżynieryjnego Pan ppłk Radosław Podolski, 18 Pułk Saperski Pan mjr Ireneusz Kozuba, Pan mł.kpt. Łukasz Chwiej z Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Nisku.
Podczas uroczystego zakończenia Olimpiady, wręczone zostały przyznane przez Polski Związek Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie odznaczenia i tytuły. Diamentową Honorową Odznakę przyznaną przez Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów otrzymał Pan Wacław Piędel dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, Złotą Honorową Odznakę NOT otrzymał Robert Bednarz Starosta Niżański, Srebrną Honorową Odznakę NOT otrzymali: wicedyrektorzy RCEZ Pani Aleksandra Oleksy i Pan Tomasz Skoczeń oraz Pani Mirosława Rogowska, Pan Stanisław Garbacz Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów. Tytuł „Przyjaciel Młodzieży" otrzymali: Daniel Karkoszka Prezes Zarządu ELEKTROCIEPŁOWNIA Stalowa Wola S.A., Ryszard Zając Prezes Zarządu SOLBET Stalowa Wola S.A., Elżbieta i Tomasz Wróbel Zakład Stolarski w Wólce Tanewskiej, Mirosława Rogowska RCEZ w Nisku, ppłk Radosław Podolski Dowódca 3-go Batalionu Inżynieryjnego w Nisku, Tomasz Mazur Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nisku.
- Cieszymy się, że mogliśmy gościć w naszym powiecie tak uzdolnionych uczniów całego kraju, którzy w ten sposób rozwijają pasje i kształtują umiejętności. Wydarzenia te decydują o lepszym przygotowaniu uczniów do dalszego kształcenia, a tym samym wyznaczają drogę do ścisłej współpracy z wyższymi uczelniami – mówił Starosta Robert Bednarz.
- Czujemy się wyróżnieni, że piąty raz nasza szkoła została wybrana na organizatora finału Olimpiady. Cieszymy się, że organizatorzy kolejny raz na nam zaufali i zwrócili się do nas o organizację olimpiady w nowej odsłonie – powiedział Dyrektor RCEZ w Nisku Wacław Piędel.
Olimpiadę Wiedzy o Wynalazczości patronatem honorowym objęli: Poseł na Sejm RP Rafał Weber,Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas Hul, Podkarpacki Kurator Oświaty Dorota Nowak - Maluchnik, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Starosta Niżański Robert Bednarz. Patronat Medialny nad wydarzeniem objęli: TVP 3 Rzeszów, Telewizja Miejska Stalowa Wola, Radio Rzeszów, Radio Leliwa, Niżańskie INFO, Sztafeta, Gość Niedzielny, Echo Dnia. Sponsorami Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości byli: Główny sponsor –ELEKTROCIEPŁOWNIA Stalowa WolaS.A., a także: Starosta Niżański, Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, SOLBET Stalowa Wola S.A. Hurtownia ELMAT w Stalowej Woli, Piekarnia Rostek w Nisku, MZK Stalowa Wola, MZK Nisko, Firma TECHTOP Nisko, Zakład Produkcyjny ARMATURA Kraków S.A., Nadsański Bank Spółdzielczy w Stalowej Woli, Firma Handlowa HEXA Stalowa Wola.
Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku było organizatorem finału ogólnopolskiego po raz czwarty.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom Olimpiady podjętego wysiłku rozwijania pasji oraz kształtowania umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy. Dziękujemy firmom i instytucjom za wszelką pomoc.
Podczas podsumowania Olimpiady, bogactwo folkloru polskiego zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” im. Rodziny Mireckich z Racławic.