Miesiąc maj kojarzy nam się ze świętami majowymi, ważnymi dla nas Polaków.
1 Maja, to święto międzynarodowej solidarności ludzi pracy obchodzone od 1890 roku a w Polsce dopiero w 1950 roku.
2 Maja zostało proklamowane w roku 2004 i jest to data nie przypadkowa - założenie 2 maja 1945 roku biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie przez polskich żołnierzy oraz fakt ściągania flag po święcie 1 Maja w czasach PRL-u by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja
Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej czyli nadrzędnego aktu prawnego określającego zasady działania państwa oraz prawa i obowiązki obywateli.
Polska Konstytucja została ogłoszona 230 lat temu przez Sejm Czteroletni, który po burzliwej debacie przyjął 3 maja 1791 roku przez aklamację ustawę rządową. Przeszła do historii jako próba uzdrowienia państwa polskiego. Poprzez likwidację wolnych elekcji, zasady liberum veto oraz instrukcji poselskich zakończyła okres Rzeczypospolitej szlacheckiej, rozpoczynała okres Rzeczypospolitej oświeconej. Konstytucja 3 Maja stanowi ważny element pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może.
Szczególne znaczenie Konstytucji 3 Maja tkwi w fakcie, że została uchwalona samodzielnie przez Polaków będąc wyrazem starań o zerwanie więzów zależności od obcych mocarstw. Była aktem patriotyzmu oraz imponującym wysiłkiem politycznym i intelektualnym.